Pagina 1 van 2

Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 05:52
door H@ns
Ik heb diverse filmpjes op YouTube gezien van hulpdiensten in Amerika met spoed, waarbij je verkeer in dezelfde richting en zelfs in tegenovergestelde richting geheel stoppen, met knipperlichten aan. In Nederland is dit volgens mij heel anders, gezien de tegenovergestelde richting dit nooit doet, behalve wanneer de situatie daar echt om vraagt. Daarnaast gaan de auto's zo snel aan de kant in de USA dat het verplicht lijkt/beboetbaar is. Plus, dat we in Nederland op een rechtdoorgaande weg vaak wel aan de kant gaan, maar zeker niet compleet stoppen als hier geen noodzaak voor is of lijkt te zijn (nog twee lanes beschikbaar voor de ambu om er solo overheen te rijden bijvoorbeeld).

Kan iemand uitleggen hoe dit zit? Ik heb gezocht op het forum en de website maar kon het niet vinden :)

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 06:14
door Dutchess
Hier is een voorbeeld van de wet in Utah (en ik denk dat alle staten een soortgelijke wet hebben):
41-6a-904. Approaching emergency vehicle -- Necessary signals -- Stationary emergency vehicle -- Duties of respective operators.
(1) Except when otherwise directed by a peace officer, the operator of a vehicle, upon the immediate approach of an authorized emergency vehicle using audible or visual signals under Section 41-6a-212 or 41-6a-1625, shall:
(a) yield the right-of-way and immediately move to a position parallel to, and as close as possible to, the right-hand edge or curb of the highway, clear of any intersection; and
(b) then stop and remain stopped until the authorized emergency vehicle has passed.
Bron

Het maakt niet uit of er nog andere rijbanen beschikbaar zijn of vanuit welke richting de hulpdienst komt, je moet direct aan de kant & geheel stoppen. Er staat in deze wet niet dat je je knipperlichten aan moet doen, maar het helpt soms om andere auto's op die manier te waarschuwen.

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 06:20
door H@ns
Bedankt voor je snelle antwoord. Ik heb er nog wel een vraag bij, waarvan ik het antwoord al hoop te weten, anders zou ik wel heel raar opkijken:

Ik zie in de wettekst 'highway' staan. Ik neem dat het toch niet de bedoeling is om van 100+km/u een noodstop te maken omdat in de tegenovergestelde richting (gescheiden door een middenberm) een hulpdienst komt??

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 06:42
door Dutchess
Nee, als er een middenberm is en de hulpdienst rijdt aan de andere kant van de middenberm, dan valt er geen voorrang te verlenen ("yield the right-of-way"). Je rijdt immers niet in de weg van de hulpdienst en ze kunnen niet in jouw rijbaan terecht komen. Bij een weg zonder middenberm kunnen ze mogelijk wel naar jouw rijbaan zwenken en daarom moet je in die situatie wel ongeacht de rijrichting aan de kant gaan staan. "Highway" in dit verband betekent ook niet per sé snelweg:
41-6a-102. Definitions.
As used in this chapter:
...
(21) "Highway" means the entire width between property lines of every way or place of any nature when any part of it is open to the use of the public as a matter of right for vehicular travel.
...
Bron

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 08:01
door H@ns
Bedankt, het is me duidelijk. Ik ben nog wel benieuwd naar ervaringen van mensen die wonen/zijn geweest in de volgende staten/provincies (canada): British Columbia (CA), Alberta (CA), Montana, Wyoming, Idaho, Oregon and Washington

Ik zal me zelf wel proberen te verdiepen in Google/wetsteksten van die staten/provincies maar een gezonde dosis praktijkervaring wint het daar natuurlijk altijd van :thumbup:

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 09:09
door Arends1989
Mijn oom en tante wonen op de grens van Illinois en Wisconsin. Daar gaat het op dezelfde wijze als eerder aangegeven door Dutchess.

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 12:04
door Dieuwertje
Een les die ik ondertussen geleerd heb is dat je nooit "sir" zegt tegen een politieagent.

"Officer" is the only way :D

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 12:18
door Maarten-Annique
Waarom mag je geen "Yes sir" zeggen?

Vragen beantwoord je dus niet met "Yes sir"of "No sir" maar met "Yes/No officer"?

Hoe kom je aan die ervaring?

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 12:34
door Dieuwertje
Toen we Washington wilden uitrijden maar door de marathon moeilijk een weg naar buiten de stad vonden (veel afgesloten straten, veel volk onderweg), spraken we een politieman aan om ons verder te helpen. Toen we hem benaderden met "excuse us, sir", maakte hij ons duidelijk dat we hem met "officer" moesten aanspreken. Sindsdien hebben we dat dan ook altijd gedaan.

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 12:58
door kalaman
In Alberta (?) en British Columbia zagen wij langs de weg op regelmatige basis borden staan dat je aan de kant diende te gaan en de 4 knipperlichten opzetten als er een "emergency vehicle" aankwam.

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 13:13
door gastxyz
Hoe zet je knipperlichten op? :?

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 13:30
door LittlePhoenix
Arno schreef:Hoe zet je knipperlichten op? :?
Knop met driehoek indrukken. Hier noemen ze dat emergency flashers, al is dat volgens mij niet de officiele naam.

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 13:35
door Harry
Hier noemen we dat alarmlichten, bij veel moderne auto's gaan ze automatisch aan als je een noodstop maakt.

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 13:41
door LittlePhoenix
Ja maar stoppen voor emergency vehicles is geen noodstop, tenzij je de radio erg hard aan hebt en de sirene niet hoort.

Hier in Florida is het trouwens niet echt gebruikelijk om te stoppen voor emergency vehicles. Mensen gaan wel aan de kant maar minstens de helft van de mensen blijft doorrijden, vaak zelfs met gewone snelheid. Heel verwarrend en gevaarlijk want de andere helft stopt dus wel netjes.

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 14:43
door Ruud2004
Ze zullen aan mij niet veel verdienen, want buiten de gebruikelijke extra miles qua snelheid, gedraag ik mij hier keurig. Het lijkt mij wel aardig om hier eens aan de kant te worden gezet :D Ik wil dit wel eens meemaken (heb dit jaar nog 6 dagen de kans)

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 15:24
door dimona
Ik heb hier nog nooit iemand zien stoppen als er zwaailichten aan kwamen. Ja, bij kruisingen en andere onoverzichtelijke punten waar je in Nederland ook zou stoppen, maar op de freeway echt niet. Lijkt me levensgevaarlijk eigenlijk :?

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 15:29
door H@ns
Als ik de lijn van de reacties zo volg, denk ik dat een veilige conclusie is dat, wanneer dit veilig kan, en je niet op de snelweg zit, je aan de kant van de weg stil moet staan, knipperlichten aan. Als iedereen doorrijdt, niet zelf als enige gaan stoppen om problemen te voorkomen, wel snelheid minderen en rechts houden. Op de snelweg rechts houden en op normale snelheid door blijven rijden, wel blijven anticiperen op de bewegingen van de hulpdienst.

En nog bedankt voor de tip over het aanspreken van een politie-agent, ik zou daar niet eens bewust over na hebben gedacht. :wink:

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 15:32
door dimona
Dieuwertje schreef:Toen we Washington wilden uitrijden maar door de marathon moeilijk een weg naar buiten de stad vonden (veel afgesloten straten, veel volk onderweg), spraken we een politieman aan om ons verder te helpen. Toen we hem benaderden met "excuse us, sir", maakte hij ons duidelijk dat we hem met "officer" moesten aanspreken. Sindsdien hebben we dat dan ook altijd gedaan.
Wat een zeiksnor zeg. Sir is een normale nette manier om iemand aan te spreken, ook al is 'ie een police officer.

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 15:34
door DejaVu
Dat wilde Dieuwertje vast ook tegen hem zeggen maja probeer jij maar eens zeiksnor te vertalen...pissmustache dekt het ook niet echt...

Re: Hoe om te gaan met hulpdiensten (ambu, politie, brandweer)

Geplaatst: 03 aug 2013, 15:37
door Bennogr
Vreemde man. de politie-agent die eiste dat hij als 'officer' aangesproken wilde worden. Gewoon beleefd zijn, dus "sir" of "madam" (uitspraak me'm) zeggen, is heel gebruikelijk. Geldt zelfs voor nog hogere waardigheidsbekleders. De president mag je ook met 'sir' (en hopelijk binnen afzienbare tijd 'madam') aanspreken.